Helpie FAQ

Praktický návod a užitečné informace

 • Jak otevřít zapečetěnou úřední urnu?

  Velmi opatrně rozdělejte zapečetěnou úřední urnu obdrženou v krematoriu. Můžete použít například nožík či plochý šroubovák. Poté znovu velmi opatrně přesuňte popel do Biourny a prozatím ji uzavřete.

 • Jak vybrat vhodnou rostlinu?

  Na výběru vhodné sazenice opravdu hodně záleží, proto Vám s výběrem rádi pomůžeme na základě informací o místě, kde ji budete chtít vysadit – důležité je zejména zda je stanoviště slunné, jaká je půda a v jaké nadmořské výšce se nachází.
  Možná to zní složitě, ale ničeho se nebojte – společně to zvládneme!

  Od našeho dodavatele sazenic, který je odborníkem v oboru, máme přesné instrukce a samozřejmě možnost se konkrétně pobavit o výběru konkrétního druhu přímo pro Vás.

 • Kde mohu strom vysadit?

  V blízké budoucnosti k tomu budou sloužit tzv. Parky Znovuzrozených, které se chystáme budovat.

  V současnosti je třeba vlastnit pozemek, kde strom můžete vysadit, nebo využít naši Biournu Bonsaj, která slouží zároveň jako květník pro rostlinu vybranou ke znovuzrození a můžete ji umístit kdekoliv, kde ji budete chtít, třeba i v interiéru…

 • Když je strom živá vzpomínka, jak to může být zároveň věčný odkaz?

  Strom zůstává živým a zároveň věčným odkazem hned z několika důvodů.

  Jednak stromy mají ve velké většině samy o sobě životnost minimálně v řádech desetiletí, v případě takové borovice nebo dalších druhů i několik set let. Nejstarší borovice (Old Tjikko – 9550 let) na naší planetě si dokonce pamatuje poslední dobu ledovou nebo když v Egyptě neměli zatím ani jednu pyramidu…

  V České republice a zároveň v celé střední Evropě nejstarší strom najdete ve Vilémovicích u Ledče. Má zhruba 10 metrů výšky a stáří se odhaduje na 1500 až 2000 let!

  Pak je také důležité si uvědomit, že právě proto, že je strom živým odkazem, rozmnožuje se jednak i přirozeně a pak také není problém, například v případě nákazy, nebo živelné pohromy strom nechat znovu zakořenit, a on tak i přes nepřízně osudu pokračuje ve svém poslání dál.

 • Co když nemám kde urnu a/nebo sazenici kde uskladnit, nebo ji v současnosti nepotřebuji?

  To není vůbec žádný problém – protože jsme si vědomi toho, že nikdo z nás neví, kdy budeme řešit úmrtí někoho blízkého a také, že není vždy vhodná doba na výsadbu, nabízíme možnost dodání až ve chvíli, kdy je to skutečně potřeba.

  Do té doby bude Vámi vybraná urna či biourna čekat v našem skladu a sazenice přímo u dodavatele.

  Po dokončení objednávky Vám bude zaslán certifikát o koupi, na jehož základě Vám po vzájemném určení data zboží dodáme.

 • Musím si vybrat jen ze stálé nabídky, nebo mám i jiné možnosti?

  Možnosti individuálních úprav jsou u nás téměř neomezené, proto nás neváhejte kontaktovat s jakýmkoliv přáním – můžeme nejen upravit konkrétní urnu nebo gravírování, ale i vytvořit urnu zcela dle Vašich představ.

 • Pokyny pro správné pěstování sazenice / semínka

  Ať už máte vybranou sazeničku nebo jen semínko, vždy dodržujte pokyny pro správné pěstování. Pokud právě není vhodná doba pro klíčení daného stromu, můžete jej před vysazením ven nechat vyklíčit ve větším květináči. Když přijde čas, na vhodném místě vyhloubíte do země díru. V případě urny s popelem zesnulého by měla mít minimální rozměry 40 x 35 x 35 cm (hloubka x šířka x délka). V případě menších mazlíčků jsou rozměry alespoň 30x20x20cm. Při použití v květináči by jeho rozměry měly být vždy alespoň o 10 cm větší, než rozměr biourny.

 • Vložení biourny

  Následně vložíte na místo urnu a jakmile máte připravenou zeminu s hnojivem, odpovídajícím vybranému stromu nebo rostlině, otevřete ji a zasypejte zeminou. Přidat můžete i výplň balíku, dřevitou vlnu, buď poslouží jako hnojivo, nebo jako dekorace.

 • Uprava víčka k zavěšení

  U každé biourny je víčko upraveno k zavěšení. Umístěte jej prozatím (než Vám dostatečně zmohutní strom) například na zeď.

 • Počátek znovuzrození

  Nyní už jen pečujte o strom či rostlinu dle příslušného druhu a radujte se ze znovuzrození Vašeho blízkého nebo milovaného zvířecího člena rodiny.

 • Jak postupovat a jakou velikost biourny si vybrat, pokud plánuji do země vložit jen část popela?

  Pokud plánujete popel zesnulého rozdělit, samozřejmě je zbytečné kupovat standardní velikost urny. Pro tyto případy máme biourny hned v několika velikostech – zvažte, jakým poměrem chcete popel rozdělit – pokud ´půl na půl´, zvolte variantu ´L´, pokud přibližně na tři díly zvolte ´M´ a pokud na více dílů, bude Vám stačit velikost ´S´.